Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
10 błędów w wychowaniu nastolatków

10 błędów w wychowaniu nastolatków

Czy wychowujesz przysparzającego kłopotów nastolatka? Zdążyłeś już przez niego osiwieć i wciąż nie wiesz, jak z nim postępować? A po przerwie od szkoły sytuacja jedynie się pogarsza... Nie martw się – 10 naszych wskazówek na pewno Ci pomoże.

Czy wychowujesz przysparzającego kłopotów nastolatka? Zdążyłeś już przez niego osiwieć i wciąż nie wiesz, jak z nim postępować? A po przerwie od szkoły sytuacja jedynie się pogarsza... Nie martw się – 10 naszych wskazówek na pewno Ci pomoże.

Błąd nr 1: Ignorowanie tego, co oczywiste

Kiedy nastolatek zaczyna nagle drastycznie zmieniać swoje zachowanie lub zwyczaje, nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem, zrób coś, zanim będzie za późno.

Błąd nr 2: Prawienie kazań zamiast rozmowy

Jeśli chcesz, aby nastolatek wyrósł na rozsądną osobę, która potrafi podejmować decyzje, musisz go tego nauczyć i nim pokierować. Oczywiście łatwiej powiedzieć dziecku, co powinno zrobić, ale nikt, dorosły czy nastolatek, nie lubi słuchać suchych  rozkazów.

Staraj się zatem porozmawiać z nim o różnych możliwościach działania i pokazać, jak podejmować słuszne decyzje.

Błąd nr 3: Unikanie kary

Musisz wyznaczyć dziecku granice, których przekroczenie będzie wiązało się z konsekwencjami. Nie wystarczy, że wpoimy nastolatkowi konieczności respektowania reguł, jeśli będzie mógł je łamać, kiedy tylko zechce.     

Błąd nr 4: Stawianie nieosiągalnych celów

Istotnym elementem procesu dorastania jest stawianie sobie celów i planowanie strategii ich osiągania. Twoim zadaniem jest zachęcić i pomóc nastolatkowi, aby wszystkie cele, jakie chce uzyskać, były realne i osiągalne.  

Błąd nr 5: Oczekiwanie jedynie pozytywnych wyników

Często oczekujemy od nastolatków zbyt dużo, ale nie chwalimy ich za to, co już udało im się osiągnąć, a jedynie krytykujemy za wszelkie przewinienia.  W ten sposób możemy wychować osobę sfrustrowaną, która nie będzie podejmować wyzwań w życiu… a przecież nie chcesz, by tak było…

Błąd nr 6: Założenie, że edukowanie nastolatka nie jest naszym zadaniem

Oczekujemy od szkół nie tylko tego, że będą edukować nasze dzieci, ale ustrzegą je także przed narkotykami czy alkoholem. To złe podejście! Wychowanie dziecka zaczyna się w domu, a szkoła może służyć tu jedynie wsparciem. To przede wszystkim Ty powinieneś rozmawiać ze swoim dzieckiem o życiu.  

Błąd nr 7: Założenie, że dobre stopnie gwarantują brak problemów  

Dobre stopnie to nic więcej niż dowód na sukcesy w nauce. Jeśli Twoje dziecko wie, że nie będziesz kontrolować go, o ile będzie przynosić dobre oceny, mogą zacząć się prawdziwe problemy.

Błąd nr 8: Ignorowanie potrzeby spędzania czasu z rodziną

Współcześnie trudno znaleźć nam godzinę lub dwie dziennie na spędzenie czasu z rodziną. Ale po prostu musisz zacząć to robić! Nie wiesz, jak nawiązać kontakt ze swoim nastolatkiem? Poproś go, by znalazł Ci coś: informację, muzykę, film – w Google lub na Youtube.  Zobaczysz, że zrobi to 100 razy szybciej niż Ty, a więź między Wami się wzmocni.  

Błąd nr 9: Zbyt łatwe poddawanie się

Nastolatki ciągle wystawiają naszą cierpliwość na próbę. Są bardzo kreatywni, jeśli chcą uzyskać nasze pozwolenie na coś. Ale to z pewnością zdążyłeś już zauważyć. Dlatego powinieneś:  

  • upierać się przy swojej opinii,
  • być konsekwentny i
  • dbać o swój autorytet.

Błąd nr 10: Wyrażanie oburzenia współczesnymi nastolatkami

To normalne, że porównujesz swoje nastoletnie dziecko z sobą samym, kiedy byłeś w jego wieku. Ale współczesne nastolatki bardzo różnią się od Twojej generacji. Musisz zrozumieć i zaakceptować te różnice.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!