Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
 • Dostawa przez kuriera
 • 30 dni na zwrot
 • Możliwość rozłożenia na raty
Ból głowy – miej go z głowy!

Ból głowy – miej go z głowy!

Ból głowy to jeden z najczęściej pojawiających się bólów, zna go chyba każdy z nas. Jego przyczyn jest kilka i, o ile nie powoduje go jakaś poważna choroba, nie jest niebezpieczny. Możesz zaradzić mu na wiele sposobów – dowiedz się jak. 

Ból głowy to jeden z najczęściej pojawiających się bólów, zna go chyba każdy z nas. Jego przyczyn jest kilka i, o ile nie powoduje go jakaś poważna choroba, nie jest niebezpieczny. Możesz zaradzić mu na wiele sposobów – dowiedz się jak. 

Ból ciśnieniowy – najczęstszy rodzaj bólu głowy

W tym przypadku ból jest tępy, stały i nie towarzyszy mu pulsowanie. Czujesz, jakby coś ściskało Ci głowę.

Przyczyny bólu

Główną przyczyną takiego bólu głowy są podrażnienia zakończeń nerwowych powodowane kurczeniem się mięśni. Mięśnie kurczą się w wyniku stresu lub czynników fizycznych, takich jak nieustanny hałas. Ból powodują je także:  

 • nieodpowiednia postawa ciała,
 • zmęczenie wzroku,
 • spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny,
 • tarcie lub zaciskanie zębów w czasie snu.

Takie bóle głowy szybko ustają i nie pojawiają się zbyt często, ale w skrajnych przypadkach mogą trwać kilka dni i mieć chroniczny charakter.  

Cierpię na migrenę czy ból głowy?

Każdy silny i długotrwały ból głowy nie musi oznaczać, że masz  migrenę. Typowe objawy migreny to:  

 • umiarkowany lub intensywny bólograniczający się zazwyczaj do jednej połowy głowy,
 • towarzyszące mdłości, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk,
 • długie trwanie – od kilku godzin do trzech dni, w trakcie których pacjent jest kompletnie niezdolny do prawidłowego funkcjonowania,  
 • niekiedy przed wystąpieniem migreny może pojawić się znak ostrzegawczy , tzw. aura, są to lekkie zaburzenia, takie jak nagle pojawiające się przed oczami białe lub czarne plamy czy zygzakowate linie.

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na migrenę...

Odwiedź swojego lekarza, który zdiagnozuje, czy cierpisz na migrenę czy inny ból głowy. Jeśli objawy nie będą mijać przez kilka tygodni, lekarz wyśle Cię na wizytę do neurologa.

Jak zapobiegać bólowi?

1. Znajdź przyczynę

Warto znaleźć przyczyny bólów głowy, a później ich unikać. Pomocny może okazać się dziennik, w którym będziesz zapisywać, kiedy pojawił się ból, jak długo trwał, o jakiej porze dnia, możliwy powód… 

2. Żyj zdrowo

Poniższe czynniki przyczyniają się do zdrowego trybu życia, bez stresu: 

 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu,
 • utrzymywanie możliwie dobrych relacji w domu i pracy.

Może to oznaczać, że musisz nauczyć się asertywności, nie nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków, nie wymagać od siebie zbyt dużo lub nauczyć się cierpliwości.  

3. Sen, woda, jedzenie

Zadbaj o regularne godziny snu, pij dużo wody i prowadź zbilansowaną dietę.  

4. Minimalny stres

Ze stresem można sobie poradzić wykonując techniki medytacyjne i stopniowej relaksacji, takie jak na przykład trening autogenny.

5. Masaż

Jeszcze zanim pojawi się ból głowy, pozbądź się napięcia, masując swoją głowę. Zacznij od masażu linii włosów, skroni, a następnie obydwu części czaszki, czyli od dołu ku wierzchołkowi głowy. 

Jak sobie pomóc przy pierwszym bólu?

 • Kiedy odczujesz pierwsze oznaki bólu głowy, spróbuj pozbyć się ich, odpoczywając i relaksując się. Zrób sobie godzinę przerwy, znajdź spokojne miejsce lub wybierz się na spacer.
 • Akupresura, masaż poszczególnych części ciała, który również może przynieść ulgę. Możesz masować punkt na środku skroni, oddalony o szerokość kciuka od zewnętrznej części brwi. Do tego celu możesz zastosować olejek miętowy lub z melisy.
 • Odprężenie przyniesie Ci także położenie na kark gorącego ręcznika i skierowanie na niego światła, które go ogrzeje. W ten sposób rozluźnisz napięte mięśnie i złagodzisz ból pochodzący z górnej części kręgosłupa.
 • Spróbuj wizualizacji:wyobraź sobie, że ból głowy to płynne wypełnienie miski o pewnej wielkości. Następnie wyobraź sobie, że wlewasz ból głowy do mniejszej miski, bez rozlewania zawartości. Wlewaj płyn do coraz mniejszych misek aż ból zacznie stopniowo słabnąć.
 • Możesz także użyć środka przeciwbólowego z jednym składnikiem aktywnym, ale nie zażywaj go częściej niż 5 do 10 razy w miesiącu.

Łagodzący napój ziołowy

Przygotuj sobie napój ziołowy, który będziesz sączyć przez cały dzień. W misce wymieszaj 30 g przywrotnika, miętę pieprzową i chmiel. Żeby przygotować napój na cały dzień, trzy łyżeczki mikstury zalej pół litra wody. Odstaw na minutę i odcedź. Jeśli chcesz się uspokoić, możesz zrobić sobie także herbatkę z mięty pieprzowej.  

Przeciwbólowa herbatka z kory wierzby

Kora z białej wierzby zawiera kwas acetylosalicylowy, dlatego działa przeciwbólowo. Możesz wypić dwa kubki takiej herbaty dziennie. Zagotuj na wolnym ogniu łyżkę pokrojonej kory z wierzby z ćwierć litra wody, zdejmij z kuchni i odstaw na pięć minut.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!