Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Czy mówisz przez sen?

Czy mówisz przez sen?

Czy powiedział Ci ktoś kiedyś, że mówisz przez sen, chociaż wcale tego nie pamiętasz? A może przysłuchujesz się czasem żonie/mężowi w nadziei, że wyjawi długo skrywaną tajemnicę? Zadaj jej/mu pytanie i nie zdziw się, jeśli uyskasz trochę niewyraźną, ale na pewno szczerą odpowiedź. 

Czy powiedział Ci ktoś kiedyś, że mówisz przez sen, chociaż wcale tego nie pamiętasz? A może przysłuchujesz się czasem żonie/mężowi w nadziei, że wyjawi długo skrywaną tajemnicę?Zadaj jej/mu pytanie i nie zdziw się, jeśli uyskasz trochę niewyraźną, ale na pewno szczerą odpowiedź.

Czym jest mówienie przez sen?

Mówienie przez sen to jeden z rodzajów parasomnii, będących pewnym zaburzeniem snu. Wbrew pozorom, to dosyć częsta przypadłość i nie oznacza problemów zdrowotnych.

 Osoby mówiące przez sen nie stanowią żadnego zagrożenia, ale wypowiadane przez nie słowa mogą być bardzo wulgarne. Trwa to przeważnie 30 sekund, ale niektóre osoby potrafią „przegadać” całą noc.

 Zazwyczaj mówią do siebie, ale czasem wciągają w rozmowę także osobę, która im się śni lub śpi obok.

 

Kim są osoby, które chcą rozmawiać także w trakcie snu?

Wiele osób mówi przez sen. Robi to 50%  dzieci w wieku od 3 do 10 lat i około 5% dorosłych. Część z nich mówi przez sen tylko od czasu do czasu, inni przez całą noc, wszystko zależy od osoby i płci.  

 

Co wywołuje mówienie przez sen?

Mogłoby się wydawać, że to zjawisko jest wywoływane snami, ale naukowcy nie są co do tego zgodni. Mówienie przez sen występuje we wszystkich fazach snu, a nie tylko w fazie REM.

 Nocne monologi powstają samoistnie, ale czasem mogą je wywoływać:

 • zaburzenia snu,
 • problemy zdrowotne,
 • niektóre leki,
 • stres,
 • gorączka,
 • nadużywanie narkotyków,
 • pewne stany emocjonalne.

 

Jeśli nie chcesz zdradzać tajemnic przez sen…

Skonsultuj się ze specjalistą. Zwłaszcza w poważniejszych przypadkach: kiedy mówieniu przez sen towarzyszy krzyk, napady przerażenia lub agresywne zachowania.

 Jeśli Twoje dziecko ma tego rodzaju problemy, zaprowadź je do pediatry. 

 Zastanów się, jak długo trwa taki stan rzeczy. To pomoże lekarzowi znaleźć rozwiązanie problemu.

 

Co możesz zrobić na własną rękę?

Jak dotąd nie wymyślono sposobu radzenia sobie z tą przypadłością. Jedyne, co możesz zrobić, to stosowanie poniższych wskazówek:

 • Unikaj stresu,
 • Staraj się wysypiać każdej nocy,
 • Prowadź dziennik, w którym zanotujesz wszystko, co zdarzyło się w nocy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, 
 • Zanotuj, jakie leki przyjąłeś i kiedy,
 • Sporządź listę pokarmów i napojów, które spożyłeś (pamiętaj zwłaszcza o kawie, alkoholu, itp.) i zaznacz dni zwiększonej aktywności fizycznej.

W trakcie wizyty u lekarza, odwołaj się do swoich notatek, a lekarz znajdzie rozwiązanie Twojego problemu znacznie szybciej.  

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!