Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
  • Dostawa przez kuriera
  • 30 dni na zwrot
  • Możliwość rozłożenia na raty
Interesujące fakty na temat Black Friday

Interesujące fakty na temat Black Friday

Czarny Piątek to coś więcej niż tylko świąteczne zakupy wśród tłumów. Czarny Piątek może być zabawny, niebezpieczny, interesujący, niezwykły, tani, szokujący i o wiele więcej. Zebraliśmy najciekawsze informacje na temat tego specjalnego dnia – dowiedz się więcej o czarnym piątku!

Co wiesz o Black Friday (Czarnym Piątku)?

Czarny Piątek to coś więcej niż tylko świąteczne zakupy wśród tłumów. Czarny Piątek może być zabawny, niebezpieczny, interesujący, niezwykły, tani, szokujący i o wiele więcej. Zebraliśmy najciekawsze informacje na temat tego specjalnego dnia – dowiedz się więcej o Czarnym Piątku!

Ciekawostka nr 1: Nazwa Czarny Piątek

Dlaczego piątek, to chyba jasne. Ten specjalny dzień wypada w piątek po Święcie Dziękczynienia. Ale dlaczego czarny? Istnieją dwie teorie co do pochodzenia nazwy Czarny Piątek.

Pierwsza z nich mówi o tym, że termin ten wywodzi się z Filadelfii, gdzie użyto go po raz pierwszy w latach 60-tych z powodu tłumów na ulicach w dzień po Święcie Dziękczynienia. Jednakże popularniejsza teoria odwołuje się do dnia, w którym właściciele sklepów odnosili duże zyski, co w języku angielskim określa się wyrażeniem „being in the black” („black” czyli czarny), które oznacza być na plusie.

 

Ciekawostka nr 2: Najbardziej zyskowny dzień

Czarny Piątek tradycyjnie jest najbardziej zyskownym dniem w ciągu roku. Tak naprawdę oficjalnie Czarny Piątek stał się najbardziej intratnym dniem w 2003 roku i tak już pozostało do dziś, z wyjątkiem 2004 roku. Wcześniej ten tytuł zarezerwowany był dla ostatniej soboty przed świętami Bożego Narodzenia.

 

Ciekawostka nr 3: Śmiertelny Czarny Piątek

Niestety Czarny Piątek ma również swoją ciemną stronę. Jak wiadomo, w tym dniu dochodzi do wielu incydentów, również śmierci niewinnych ludzi.

Słynny jest przypadek Czarnego Piątku w 2008 roku, kiedy to tłum klientów zmęczonych czekaniem przed sklepem wyważył drzwi i stratował 34-letniego pracownika na śmierć. W przeszłości doszło do wielu podobnych wypadków – kupujący wdawali się w bójki, strzelali do siebie i dźgali się nożami. Okazuje się, że czarny piątek nie jest tak do końca niewinnym dniem.

 

Ciekawostka nr 4: Popularność

Czarny Piątek jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Czy wiecie, że w prawie połowie amerykańskich stanów dzień ten jest świętem? To oczywiście oznacza więcej tłumów i kolejek. Powodzenia przy leczeniu siniaków!

 

Ciekawostka nr 5: Popularność – część II

W 2012 roku w Czarny Piątek padł rekord kupujących oraz wydanej sumy. Czy możesz zgadnąć liczby? W weekend rozpoczynający się Czarnym Piątkiem ponad 247 milionów osób wybrało się na zakupy i wydało prawie 60 miliardów dolarów. Sam Czarny Piątek również był niesamowity – w tym dniu zakupy zrobiło ponad 89 milionów Amerykanów.

 

Ciekawostka nr 6: Jak wydawać pieniądze?

Czarny Piątek wyznacza oficjalny początek świątecznego sezonu zakupowego, a zyski osiągnięte ze sprzedaży w tym czasie są niewiarygodne. Badania wykazały, że przeciętna osoba w okresie świątecznym planuje wydać ok. 550 €. Na co wydawane są pieniądze?

To proste:

  • najwięcej na prezenty dla rodziny – trochę ponad 300 €,
  • następnie na prezenty dla siebie – prawie 100 €, jedzenie i słodycze – 70 €,
  • prezenty dla przyjaciół znajdują się na czwartym miejscu – trochę ponad 50 €.

 

Przynajmniej rodzina wciąż jest najważniejsza.

Ciekawostka nr 7: Godziny otwarcia

Od dawna w Czarny Piątek sklepy otwierano o 6 rano. Jednakże z nowym tysiącleciem przyszły nowe zwyczaje – niektóre sklepy otwierały o 4 rano. Od kilku lat wiele sklepów jest czynnych już o północy.

 

Ciekawostka nr 8: Największy wróg Czarnego Piątku

To prawda, Czarny Piątek ma konkurencję w postaci Cyber Poniedziałku. Termin ten został wymyślony przez ekspertów od marketingu, którzy chcieli skusić jak najwięcej kupujących na zakupy przez internet. Cyber Poniedziałek ma miejsce każdego roku po Czarnym Piątku. W tym dniu miliony osób wydają mnóstwo pieniędzy na zakupy internetowe.

Cyber Poniedziałek zawitał również do Europy – przyłączysz się w tym roku do gorączki zakupów?

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!