Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
  • Dostawa przez kuriera
  • 30 dni na zwrot
  • Możliwość rozłożenia na raty
Wyśpij swoje szczęście - wpływ efektywnego snu na życie człowieka

Wyśpij swoje szczęście - wpływ efektywnego snu na życie człowieka

Czy zdarza wam się marzyć o tym, aby doba miała więcej godzin? Czy macie poczucie zmęczenia i ciągłego braku czasu? Spokojnie, w czasach ciągłego pośpiechu i życia na wysokich obrotach to naturalne rozterki ludzi na całym świecie. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby pogodzić codzienne obowiązki z niezbędnym odpoczynkiem. W tym tekście powiemy wam, jak efektywnie spać i w jaki sposób wygospodarować więcej czasu w ciągu dnia.

„Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie.” – oto słowa Arianne Huffington współzałożycielki jednej z największych na świecie portali newsowych i pisarki, która podczas jednej z konferencji TED opowiadała jak sen bezpośrednio przekłada się na osobisty sukces.

Dlaczego sen jest nam potrzebny?

Statystyczny człowiek przesypia około 1/3 całego życia. Wydaję się to bardzo dużo, ale jest na to naukowe wytłumaczenie. Sen wspomaga przyswajanie informacji, regeneruje i relaksuje nasze ciało, wpływa pozytywnie na urodę, psychikę, zdrowie i samopoczucie. Jest to czas gdy organizm regeneruje się i odpoczywa. Jest to kluczowa czynność organizmu odpowiedzialna za nasze zdrowie.

Co to jest efektywny sen?

Efektywny sen pozwala w jak najkrótszym czasie odpowiednio zregenerować ciało i umysł. Amerykańscy naukowcy wykazali że bardziej od długości snu liczy się jego jakość¹ . Tym samym, najważniejszy jest ten czas, w którym organizm pozostaje w tak zwanej fazie REM. To w niej bowiem zachodzą najbardziej naprawcze i relaksujące procesy. Aby jednak pobudzić mózg do wejścia w głębokie fazy snu warto stosować się do kilku zaleceń które fachowo nazywają się „Higieną Snu”.

Są to:

  • prowadzenie regularnego trybu życia
  • wstawanie zawsze o tej samej porze
  • posiadanie wygodnego materaca i pościeli z naturalnych tkanin
  • jedzenie posiłków na 3 godziny przed snem
  • unikanie kofeiny, nikotyny i alkoholu
  • bycie aktywnym fizycznie
  • co najmniej godzinny relaks przez snem

Wiadomym jest, że intensywna praca, opieka nad dziećmi czy inne obowiązki nie zawsze pozwolą nam zastosować się do wszystkich wyżej wymienionych reguł. Warto jednak pamiętać o tym, że spokojny i zdrowy sen jest możliwy i osiągalny dla każdego.

Jak zdobyć dodatkowe godziny w ciągu dnia?

Skoro już wiemy co zrobić, aby nasz sen był pełnowartościowy i dawał dobre rezultaty, czas zastanowić się, jak zachowujemy się w ciągu dnia. Może dzięki zwykłej chwili refleksji będziemy w stanie stwierdzić, które przyzwyczajenia możemy zmienić, aby zoptymalizować czas wykonywania pracy i tym samym mieć więcej wolnego czasu? Może moglibyśmy popracować nad koncentracją? Pomocne są ćwiczenia oddechowe, medytacja, a nawet 15 minutowa drzemka! Są to sposoby na to aby w chwilach zmęczenia w ciągu dnia w zdrowy sposób umieć sobie z nim radzić, zamiast sięgać po kawę czy relaksować się przeglądając witryny mediów społecznościowych.

Zjadacze czasu, czyli na co najczęściej tracimy czas w ciągu dnia?

Według danych OECD roczny czas pracy w Polsce jest wyższy niż w innych krajach. Polacy spędzają w pracy średnio 1929 godzin w roku. Jak przekład się to na naszą efektywność ? Z badania Sedlak&Sedlak „Czy marnujesz czas w pracy?" wynika, że aż 69 proc. osób korzysta w czasie pracy z Internetu w celach prywatnych. 49 proc. robi sobie dodatkowe (pozaregulaminowe) przerwy na posiłek, kawę czy herbatę. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi znalazły się również prywatne rozmowy telefoniczne (38 proc. badanych) oraz plotki (34 proc.).

Nie zawsze zastanawiamy się nad tym jak odpowiednia ilość snu i jego jakość wpływają na naszą codzienną efektywność. Sen i praca idą w parze, ponieważ wysypiając się jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze wyniki w ciągu dnia. Z kolei przez nieefektywną pracę musimy poświęcać godziny, które moglibyśmy przeznaczyć na odpoczynek w nocy. I tak koło się zamyka. Podsumowując, dzięki odpowiedniej równowadze pomiędzy efektywną pracą w ciągu dnia a odpowiednią ilością odpowiedniego odpoczynku w nocy możemy sprawić że będzie nam łatwiej sprostać wyzwaniom i cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia!

 

 

 

 

 

 

¹ Badanie „Ile godzin tak naprawdę powinniśmy spać?” przeprowadzone przez Szkołę Medyczną na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Raka w 2002 roku

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!