Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
  • Dostawa przez kuriera
  • 30 dni na zwrot
  • Możliwość rozłożenia na raty
Jak się ochronić przed grzybicą?

Jak się ochronić przed grzybicą?

Infekcja grzybicza potrafi porządnie “zaleźć za skórę”. Chociaż nie przerzuca się na inne części ciała i nie jest chorobą śmiertelną, może być bardzo uciążliwa, zwłaszcza pod względem estetyki. Czy wiesz, że cierpi na nią 12% populacji?

Infekcja grzybicza potrafi porządnie “zaleźć za skórę”. Chociaż nie przerzuca się na inne części ciała i nie jest chorobą śmiertelną, może być bardzo uciążliwa, zwłaszcza pod względem estetyki. Czy wiesz, że cierpi na nią 12% populacji?

 

Grzybica dotyka zarówno osoby młodsze, jak i starsze

 

Jej łacińska nazwa to onychomycosis. Ten problem estetyczny może dotknąć paznokcie u stóp i u dłoni. Grzybicę stóp wywołują dermatofity, natomiast czynniki chorobotwórcze odpowiedzialne za występowanie grzybicy paznokci to drożdże.

 Ile rodzajów grzybów wywołujących grzybicę, tyle jest powodów występowania infekcji. Należy pamiętać, że nie wszyscy jesteśmy w równej mierze na nią podatni.

 Jest bardziej prawdopodobne, że grzybica rozwinie się u osób chorujących na cukrzycę, a zwłaszcza u tych, które cierpią na choroby naczyń obwodowych i układu nerwowego.

 Bardziej narażone na grzybicę są także osoby o obniżonej odporności i osoby po 50. roku życia. Nie oznacza to jednak, że ta choroba nie może występować u przedstawicieli młodszej generacji.

 Infekcje pojawiające się u osób młodszych są wynikiem różnorodnych obrażeń paznokci lub skóry na podeszwach stóp. W większości przypadków grzybica pojawia się u osób aktywnych fizycznie, które często chodzą na basen, do sauny czy innych obiektów sportowych.

 

Dziedziczenie odgrywa ważną rolę

 

Infekcje grzybicze są zakaźne, ale to, czy dojdzie do zakażenia, zależy w dużej mierze od uwarunkowań indywidualnych.

Oznacza to, że nie wszyscy jesteśmy podatni na infekcje grzybicze w tym samym stopniu. Jeśli nasi rodzice cierpieli na grzybicę, występuje u nas wyższe ryzyko rozwoju tej choroby niż u innych.  

Wielu pacjentów mówi, że u innych członków ich rodziny pojawiają się podobne zmiany na paznokciach. Nie znaczy to jednak wcale, że wszystkie osoby uczęszczające na basen (najlepszym środowiskiem dla rozwoju grzybów są miejsca wilgotne) zarażą się grzybicą, ale tylko te bardziej podatne.

 

Najbardziej cierpi duży palec

 

Grzybica najczęściej atakuje duży palec u stopy lub obydwa duże palce. Grzybicę można rozpoznać po ciemnym kolorze paznokcia, który zaczyna odchodzić od skóry. Paznokcie stają się poza tym cieńsze, słabsze i łamliwe. Ale wymienione symptomy nie zawsze oznaczają grzybicę.

 Podobne objawy mogą wywołać pewne choroby skóry. Udowodniono, że na grzybicę rąk częściej cierpią kobiety, zwłaszcza te, które często mają mokre ręce.

 

Cukier – pożywka dla grzybów

 

Jeśli kuracja przeciwgrzybiczna nie będzie trwała odpowiednio długo, choroba może zacząć przenosić się na inne części ciała, najczęściej na pachwiny, tułów, dłonie i paznokcie, a czasem nawet na skórę głowy.

Osoby, które skarżą się na potliwość dłoni, powinny nosić rękawiczki ochronne oraz dokładnie czyścić i suszyć dłonie po pracy.

W grupie ryzyka znajdują się także miłośnicy słodyczy, ponieważ cukier przyśpiesza rozwój grzybów znajdujących się na skórze i paznokciach.

Staraj się krótko obcinać paznokcie i nie podrażnij skóry wokół nich, bo to właśnie rany ułatwiają grzybom zagnieżdżenie się na skórze. Podobnie postępuj w przypadku palców u stóp.

 

Jak zapobiegać grzybicy?

 

Zawsze, kiedy udajesz się na basen lub do sauny, miej na nogach klapki. Pod prysznicem dokładnie umyj stopy, a następnie osusz. Osoby bardziej podatne na grzybicę powinny także używać specjalnych pudrów lub płynów przeciwgrzybicznych.

Ponadto, nie możesz zapominać o noszeniu skarpetek i butów z  naturalnych i przewiewnych materiałów. Zawsze staraj się mieć suche stopy i dłonie.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!