Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Jak sprzątać ekologicznie?

Jak sprzątać ekologicznie?

Zadbaj o środowisko, nie wychodząc z domu. Możesz używać zdrowszych i bardziej ekologicznych preparatów i produktów do sprzątania. Skuteczne środki do czyszczenia łazienki i kuchni możesz stworzyć z produktów, które masz w kuchni.

Zadbaj o środowisko, nie wychodząc z domu. Możesz używać zdrowszych i bardziej ekologicznych preparatów i produktów do sprzątania. Skuteczne środki do czyszczenia łazienki i kuchni możesz stworzyć z produktów, które masz w kuchni.

Jeśli będziesz przestrzegać także kilku prostych rad, Twój dom stanie się zdrowszy i bardziej ekologiczny.

Na co zwracać uwagę?

Zwyczajne detergenty i inne preparaty, które najczęściej stosujemy, zawierają zazwyczaj szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd, fenol, chlor, fosforany, wodorotlenek sodu, benzen, toluen, ksyleny, metanol, etylobenzen, tetrachloroeten czy wodę amoniakalną. Dlatego szukaj takich produktów, które ich nie mają ich w swoim składzie.      

 • Zawsze dokładnie czytaj deklarację środowiskową produktu i korzystaj jedynie z takich produktów, które są biodegradowalne i nie szkodzą ani środowisku ani nam.
 • Możesz zmniejszyć ilość żrących substancji stosowanych w Twoim domu, jeśli powierzchnie będziesz częściej szorować mechanicznie lub pozostawisz na nich na dłużej naturalny detergent. 
 • Bardzo skuteczne detergenty przygotujesz sam z octu, soku cytrynowego, sody oczyszczonej, soli i ziół.
 • Do ekologicznego sprzątania wykorzystasz także boraks i olejki eteryczne.
 • Jeśli chcesz, aby Twoje środki czyszczące ładnie pachniały, dodaj do nich naturalne olejki eteryczne.
 • Do czyszczenia używaj ścierek z tkaniny. Ręczniki papierowe zawierają wybielacze i toksyny, dlatego lepiej sprzątać za pomocą starych ręczników, fragmentów prześcieradeł lub ubrań, które przeznaczyłeś do wyrzucenia.

Legenda do najczęściej występujących naturalnych detergentów:

 • Soda oczyszczonajest doskonała do mycia naczyń i blatów, a także polerowania metali.
 • Boraks będzie idealną alternatywą dla wybielaczy i zapobiegnie rozwojowi pleśni. Jeśli dodasz do niego naturalne mydło ziołowe, poprawisz jego właściwości czyszczące i usuniesz plamy. Doskonale nadaje się także do prania ubrań, ponieważ zmiękcza wodę.
 • Ocet usuwa tłuste plamy, zmiękcza wodę i ma działanie dezynfekujące.
 • Soda krystalicznapomoże usunąć oporne plamy z tłuszczu na piekarniku i naczyniach żaroodpornych, płytkach i innych powierzchniach. Jest także skuteczna jako środek piorący. Kiedy używasz sody krystalicznej, musimy uważaj, aby nie podrażniła Twojej skóry, dlatego najlepiej obchodzić się z nią w rękawiczkach.
 • Sok cytrynowyjest najlepszy do czyszczenia szklanych powierzchni, plam z mydła, potu i tłuszczu, a także do usuwania kamienia. W połączeniu z sodą oczyszczoną skutecznie umyje naczynia i wszystkie powierzchnie.

Szybkie przygotowanie, skuteczne sprzątanie

 • Aby szybko wysprzątać daną powierzchnię, wymieszaj sól z octem lub zastosuj sodę oczyszczoną, którą rozsypiesz na wilgotnej ścierce.
 • Możesz także połączyć ze sobą trzy łyżki octu, pół łyżki sody oczyszczonej, kubek płynnego mydła ziołowego i dwa kubki gorącej wody. 
 • Skuteczny środek czyszczący sporządzisz także z łyżki boraksu, ćwierć szklanki octu i dwóch szklanek gorącej wody. 

Detergenty do każdej powierzchni:

Czego użyć, aby wyczyścić...

… dłonie

Użyj mydła ziołowego (w kostce lub w płynie), które nie zawiera barwników ani nafty i jest biodegradowalne. Jeśli zdecydujesz się na mydło w kostce, dodatkowo zadbasz o środowisko, bo nie jest ono zawinięte w plastikowe opakowanie.  

… powietrze

Odświeżacze powietrza jedynie tłumią brzydki zapach i tuszują go sztucznym aromatem. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się nieprzyjemnej woni, musisz regularnie wietrzyć pomieszczenia. Możesz także zastosować naturalne odświeżacze, jak przyprawy, kwiaty lub nawilżacze powietrza z naturalnymi olejkami. Także soda skutecznie zneutralizuje nieprzyjemny zapach.

… dywany

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą. Aby pozbyć się plam z owoców lub wina, możesz dodać także sól.

… podłogę

Wymieszaj pół litra octu z dwoma litrami gorącej wody. Jeśli chcesz wyczyścić podłogę w kuchni, przygotuj miksturę ze szklanki octu, ćwierć szklanki sody krystalicznej i czterech litrów wody.

… piekarnik

Sporządź detergent z sody oczyszczonej, soli i zrób z niego papkę na bazie wody.

… lodówkę

Możesz wyczyścić ja za pomocą mieszanki z octu i wody, a nieprzyjemny zapach usuniesz, wkładając do środka dwie rozcięte cytryny lub limonki.

… toaletę, wannę i płytki

Czysty ocet doskonale wyczyści pozostałości z mydła, ale z dodatkiem sody oczyszczonej i soku z cytryny usunie także kamień. Do wysprzątania łazienki, toalety czy zlewu kuchennego najlepiej użyć mikstury z sody oczyszczonej, boraksu i sody krystalicznej oraz szklanki mydła ziołowego.   

Możesz dodać także dwie łyżki octu i odrobinę wody. Przed użyciem dobrze wstrząśnij.

Aby wyczyścić toaletę, możesz użyć szklanki boraksu i dwóch szklanek octu: najpierw zastosuj boraks, a później ocet. Zostaw na noc, a rano wyszoruj toaletę.

… szkło

Przy myciu szklanych powierzchni wypróbuj następującą mieszankę: 1 litr wody i 2 łyżki soku cytrynowego. Szkło wytrzyj do sucha starą gazetą lub ścierką.

Sam przygotujesz środki dezynfekujące

Wymieszaj żel z aloesu z alkoholemw proporcjach 6 : 4. Możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego z krzewu herbacianego lub lawendy.

Zioła i przyprawy także mogą być detergentami

Zagotuj szklankę wody i dodaj do niej łyżkę dowolnych ziół. Odczekaj 10 minut i dodaj mieszankę do środka czyszczącego.

 

Zioła bakteriobójcze

Zioła antyseptyczne

Zioła dezynfekujące

Zioła grzybobójcze

laur rozmaryn cząber tymianek krzew herbaciany eukaliptus oregano patchouli

bazylia goździki szałwia lekarska melisa mięta geranium

bazylia geranium rumianek eukaliptus lawenda tymianek

rumianek cytryna mięta rozmaryn tymianek krzew herbaciany cząber

 

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!