Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Jak usypiać dziecko?

Jak usypiać dziecko?

Chociaż noworodki potrzebują 18 godzin snu na dobę, ich równowaga snu łatwo może zostać zaburzona. Dlatego często zdarza się, że dzieci mają problemy ze snem nocą. Podobnie jak niektórzy dorośli, noworodki budzą się 4-5 razy w ciągu nocy.

Chociaż noworodki potrzebują 18 godzin snu na dobę, ich równowaga snu łatwo może zostać zaburzona. Dlatego często zdarza się, że dzieci mają problemy ze snem nocą. Podobnie jak niektórzy dorośli, noworodki budzą się 4-5 razy w ciągu nocy.

 

Różnica polega na tym, że dorośli nauczyli się zasypiać ponownie, a dzieci nie. 

Ujawniamy 5 wskazówek dotyczących takiego usypiania dzieci, aby spały bez przerwy przez kilka godzin.

 

1. Kładź dziecko do łóżeczka, kiedy jest śpiące, ale jeszcze nie śpi

To trudna sztuka, zwłaszcza gdy karmisz dziecko piersią, postaraj się jednak tak postepować, a opłaci Ci się to w przyszłości.

 Dzieci, które śpią we własnych łóżkach, uspokajają się i zasypiają szybciej, twierdzi Kim West, autorka książki „Good Night, Sleep Tight”.

Jest ona doradcą w zakresie spania i pomogła już ponad 2 000 rodzin, które miały problemy ze snem swoich nowonarodzonych dzieci. Radzi ona, żeby u dziecka rozwijać rytuały dotyczące zasypiania już w wieku 6-8 tygodni.

 

2. Nie patrz dziecku w oczy

Większość dzieci można zmotywować i zachęcić do snu w bardzo prosty sposób.

Twoje pełne miłości spojrzenie skupia uwagę dziecka i nie może ono oderwać od Ciebie wzroku. Patrząc na Ciebie, dziecko zapomina o zmęczeniu i będzie mu jeszcze trudniej zasnąć.

Rodzice, którzy utrzymują kontakt wzrokowy z zasypiającym dzieckiem, niechcący wybudzają je ponownie, zauważa Claire Lernen, ekspert w dziedzinie edukacji rodzicielskiej i zdrowia dzieci. Im więcej kontaktu między Tobą a dzieckiem, tym więcej problemów będzie ono miało z zaśnięciem.

Więc co robić? Lernen sugeruje, żeby nie utrzymywać kontaktu wzrokowego z usypianym dzieckiem. Lepiej zaśpiewaj swoją ulubioną piosenkę, nawet jeśli jest to piosenka rockowa.

Twój wzrok powinien skupiać się daleko poza oczami dziecka i powinnaś trzymać swoją dłoń na jego brzuszku, aby  w ten sposób nawiązać kontakt i uspokoić je łagodnym i cichym głosem.

 

3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Według ekspertki Elizabeth Pantley ciemność przyczynia się do wytwarzania w mózgu melatoniny, będącej hormonem snu. Dlatego najlepiej usypiać dziecko w ciemności lub przy przytułmionym świetle. Jeśli Twoje dziecko śpi dłużej w ciągu dnia niż w ciągu nocy, pewnie woli jasność od ciemności.

Jeśli chcesz, aby dziecko, które woli jasność, było śpiące wieczorem, załóż abażury w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Dzięki nim stworzysz oświetlenie, które nie będzie świecić bezpośrednio na dziecko, ale będzie wystarczająco silne, żeby sprostać potrzebom dziecka.

Jeśli Twoje dziecko budzi się nocą, nie włączaj pełnego oświetlenia. Włączając jasne światło, zakomunikujesz dziecku, że nadszedł czas pobudki i w ten sposób zakłócisz rytm jego spania.

Jeśli Twoje dziecko budzi się zbyt wcześnie albo nie może zapaść w popołudniową drzemkę, pomaluj ściany na nieco ciemniejszy kolor, żeby stworzyć mroczniejszą i usypiającą atmosferę.

 

4. Nie podnoś się za każdym razem, kiedy dziecko się poruszy

Rodzice, którzy za każdym razem pochylają się nad dzieckiem, kiedy tylko się poruszy lub zapłacze, jeszcze bardziej rozbudzają dziecko.

Zamiast iść do dziecka, gdy tylko usłyszysz jego głos, pozwól, żeby dziecko uspokoiło się samo, ale jednocześnie słuchaj, aby ocenić, czy naprawdę dziecko Cię potrzebuje.

 

5. Nie przesadzaj ze zmianą pieluch

Spróbuj oprzeć się pokusie zmieniania pieluchy za każdym razem, kiedy dziecko się obudzi lub zapłacze. Jeszcze gorzej będzie, kiedy zaczniesz ją zmieniać dziecku przez sen. Unikniesz tego, przebierając dziecko przed samym snem i zakładając mu porządne ubrania, które będą suche i czyste przez długi czas.

Możesz zmienić pieluchę dziecka podczas snu jedynie wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, ale musisz uważać, żeby woda, którą umyjesz dziecko nie była ani za gorąca, ani za zimna. W przeciwnym razie możesz zupełnie rozbudzić dziecko i skrócić nie tylko jego, ale i Twój sen.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!