Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Jak wyjść z długów do końca stycznia?

Jak wyjść z długów do końca stycznia?

Góry prezentów dla najbliższych, spotkania z przyjaciółmi, litry wina a nawet noworoczna podróż. Rzeczywistość dopadła Cię na początku stycznia, kiedy zobaczyłaś czerwone liczby na swoim wyciągu bankowym. Co teraz? Mleko już się rozlało, teraz trzeba to odkręcić. Z naszymi radami uporasz się z tym w cztery tygodnie – pod koniec stycznia Twoja sytuacja finansowa znów będzie stabilna!

Czy ostatni miesiąc ubiegłego roku nie był przypadkiem dla Ciebie zbyt beztroski? Góry prezentów dla najbliższych, spotkania z przyjaciółmi, litry wina a nawet noworoczna podróż. Rzeczywistość dopadła Cię na początku stycznia, kiedy zobaczyłaś czerwone liczby na swoim wyciągu bankowym. Co teraz? Mleko już się rozlało, teraz trzeba to odkręcić. Z naszymi radami uporasz się z tym w cztery tygodnie – pod koniec stycznia Twoja sytuacja finansowa znów będzie stabilna!

Pierwszy tydzień: Oceń sytuację

Pierwszym krokiem w rozwiązywaniu każdego problemu powinna być ocena sytuacji. Nie obędzie się bez tego także podczas wychodzenia z problemów finansowych. Znajdź chwilę i przeanalizuj swoje finanse: jakiego rodzaju masz długi i komu jesteś winna pieniądze, upewnij się także, kiedy mija termin regulacji należności.

Kolejny etap to przygotowanie budżetu. Wynotuj swoje przychody i wydatki, a następnie zaplanuj spłacanie długu. Postaraj się najpierw zapłacić najpilniejsze rachunki. Jeśli np. spóźniasz się z opłaceniem czynszu, może Ci grozić pozostanie bez dachu nad głową. Jeśli natomiast nie wyślesz przelewu do dostawcy Internetu przez tydzień lub dwa, pewnie nie będzie to miało żadnych poważniejszych konsekwencji.

Bądź realistyczna przy ocenie sumy, którą będziesz przeznaczać na spłacanie długów – jeśli postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko, Twój plan się nie powiedzie, a Ty będziesz mieć jeszcze większe tarapaty. Bądź zdyscyplinowana i miej na uwadze kwotę, jaką możesz rozporządzać każdego tygodnia, żeby cały czas móc spłacać zaległości. Najlepiej wypłacić tę kwotę w gotówce i na jakiś czas schować karty.

Drugi tydzień: Wybierz najlepszą opcję

Najlepszym kredytem jest ten którego nie masz, ale niektóre z nich mają niższe odsetki niż pozostałe. Czy Twoja karta kredytowa jest  obciążona? Przeważnie oprocentowanie tego rodzaju zadłużenia jest najwyższe, więc kosztuje Cię on najwięcej.

Jeśli masz kilka kart kredytowych i debetowych, a na każdej z nich należności do spłacenia, może czas pomyśleć o skuteczniejszym rozwiązaniu. Pomocna może być w tym przypadku krótkoterminowa pożyczka na spłacenie długu z kart kredytowych i debetowych, którą uregulujesz za pomocą miesięcznych rat. Nadal będziesz zadłużona, ale oprocentowanie będzie niższe, a to choć trochę może Ci ulżyć.

Wiesz, gdzie możesz ubiegać się o najniżej oprocentowaną pożyczkę? U rodziny i przyjaciół! Jeśli Twoich najbliższych stać na to i masz z nimi dobre relacje, prośba o pomoc może okazać się dobrym pomysłem. Dzięki temu przy spłacie długu będziesz bardziej zdyscyplinowana. Inaczej jest mieć długi wobec bliskich Ci osób niż wobec bezosobowego banku.

Trzeci tydzień: Poznaj szczegóły

Kiedy chociaż częściowo uda Ci się ugasić pożar w swoim portfelu i na koncie, czas na zapobieganie – pewnie nie chcesz znowu znaleźć się w takiej samej sytuacji. Kluczem do równowagi finansowej są czasem szczegóły, o których zbyt często zapominamy.

Przejrzyj paragony z ostatnich miesięcy. Czy wszystko było Ci naprawdę potrzebne? Może nie potrzebujesz tak szybkiego łącza internetowego albo nie korzystasz z telefonu stacjonarnego, może znasz dostawcę energii elektrycznej, który jest tańszy niż ten obecny? Musisz zadać sobie te pytania, bo od ostatecznego rezultatu będzie zależeć Twoja sytuacja finansowa.

To samo dotyczy innych kosztów. Chodzisz do sklepu bez konkretnej potrzeby i bez listy zakupów? To oznacza, że kupujesz mnóstwo rzeczy, na które Cię nie stać, dlatego lepiej unikaj takich wycieczek w przyszłości.

Oszczędzasz? Jeśli udało Ci się zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, np. na mieszkanie lub samochód, możesz na tym zarabiać. Zapoznaj się z ofertą lokat, dzięki którym Twoje pieniądze nie będą po prostu leżeć na koncie bankowym, ale przynosić zyski.

Czwarty tydzień: Spójrz z szerszej perspektywy

Dzięki opisanym przez nas drobiazgom możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale oszczędzisz jeszcze więcej, wprowadzając duże zmiany. Czas spojrzeć na Twoją sytuację finansową z szerszej perspektywy i zmienić losy swojej sytuacji materialnej, decydując się na kilka odważniejszych kroków. 

Masz kredyt mieszkaniowy albo na samochód? Jeśli nadal masz wiele rat do spłacenia, może warto byłoby zmienić kredyt na inny – korzystniej oprocentowany. Może czasy nie są teraz na to najlepsze, ale jeśli sytuacja, kiedy zaciągałaś kredyt była jeszcze gorsza, może są dla Ciebie jakieś opcje.

Płacisz czynsz? Sprawdź, czy nie możesz wynająć podobnego mieszkania za mniejsze pieniądze. Ostatnio ceny wynajmu spadły, a rynek mieszkań do wynajęcia jest duży, więc przy odrobinie szczęścia możesz oszczędzać pewne sumy co miesiąc. Przeprowadzka będzie początkowo wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale gdy wszystko sobie skalkulujesz, okaże się, że szybko zwróci Ci się dzięki niższemu czynszowi.

Przejrzyj także swoje umowy ubezpieczeniowe. Pewnie z łatwością znajdziesz ubezpieczenie samochodu na lepszych warunkach i w lepszej cenie. Wystarczy kilka telefonów. Sprawdź też swoje ubezpieczenie i ubezpieczenie domu.

Nawet jeśli czujesz pokusę rezygnacji z ubezpieczenia, żeby trochę zaoszczędzić, nie daj się jej – w razie wypadku ubezpieczenie bardzo Ci się przyda. Poszukaj ekonomiczniejszego ubezpieczyciela lub zdecyduj się na połączenie ubezpieczenia z oszczędzaniem – jeśli nic złego Ci się nie przydarzy, część pieniędzy możesz dostać z powrotem w formie oszczędności.

 

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!