Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
 • Dostawa przez kuriera
 • 30 dni na zwrot
 • Możliwość rozłożenia na raty
Kolory spokoju i wyciszenia

Kolory spokoju i wyciszenia

Czy kiedykolwiek rozważałeś pomalowanie mieszkania w kilku kolorach tęczy? Sprawdź, jakie kolory wyciszają i koją, pomagają się odprężyć po ciężkim dniu, oraz, nawet potrafią być dodatkową bronią w leczeniu chorób.

Czy kiedykolwiek rozważałeś pomalowanie mieszkania w kilku kolorach tęczy? Sprawdź, jakie kolory wyciszają i koją, pomagają się odprężyć po ciężkim dniu, oraz, nawet potrafią być dodatkową bronią w leczeniu chorób.

 

Jaki jesteś? Jesz z intensywnie żółtych lub pomarańczowych talerzy, a może z pastelowych? Chciałabyś pomalować włosy na odważną czerwień, kasztan lub kruczą czerń, zamiast na naturalne odcienie? Odważysz się założyć fiolet, purpurę, błękit albo soczystą zieleń?

 Popraw sobie nastrój w nadchodzących dniach dzięki odcieniom błękitu, załóż coś fioletowego i ulegnij optymistycznej zieleni. Ujawniamy, jaka moc i niezwykłe właściwości kryją się za 3 kolorami: niebieskim, zielonym i fioletowym.

 

Błękit

Dawniej klasa robotnicza ubierała się w odcieniach ciemnego błękitu, podczas gdy jasny błękit zarezerwowany był dla szlachty. Jasny niebieski stał się modny na dworze francuskim za panowania Ludwika XIV. Podczas eksploracji egipskich piramid odkryto, że płótno, którym owijano mumie, było farbowane na indygo już 5000 lat temu, a kolor przetrwał do dziś.

Po 1498 roku, kiedy Vasco da Gama odkrył drogę morską do Indii, władze państw europejskich starały się wyprzeć indygo. Jego stosowanie było zabronione we Francji i Niemczech, a w 1654 roku król Niemiec nazwał je kolorem szatana.

 

Kojąca moc błękitu

Ponieważ niebieski jest powiązany w organizmie z gardłem i szyją, jest skuteczny w leczeniu tarczycy i chrypki, a ze względu na to, że ten kolor jest chłodzący, stosuje się go w terapiach naświetlania do leczenia ran, żółtaczki i nieregularnego rytmu serca.

Może wywoływać skurcze, dlatego nie należy stosować go do leczenia reumatyzmu.

 

Różne odcienie błękitu mają różne znaczenie:

 • Granat odzwierciedla stałe wartości i lojalność;
 • Pastelowe odcienie błękitu oznaczają tęsknotę i altruizm, natomiast lazur przywiązanie do wartości duchowych.

W przyrodzie ten kolor występuje w postaci:

 • wiosną – kolor kwiatów kukurydzy, wody i turkusu,
 • latem – jasno niebieski, błękit nocy i kolor stali, 
 • jesienią – zielono-niebieski odcień benzyny,
 • zimą – błękit lodu i lazur.

Co błękit mówi o ludziach?

Osoby, które otaczają się tym kolorem, wyrażają różne emocje:

 • fioletowe odcieniebłękitu oznaczają humorzastość,
 • lazurowe odcienie błękitumówią o docenianiu wartości duchowych, 
 • granat, paradoksalnie, jest wyrazem lojalności, poświęcenia i oddania, a w połączeniu z żółtym noszony jest przez osoby, które odnoszą sukcesy w swoich ziemskich dążeniach.

 

Fiolet

W indyjskiej tradycji fiolet łączony był z reinkarnacją. Osoby, które go noszą, mają duże problemy z wyrażaniem emocji, a te, które go unikają, odrzucają potrzebę kontaktu duchowego z innymi.

 Ze ślimaków…

W czasach antycznych purpurę uzyskiwało się z fioletowych ślimaków. Pozwalały one uzyskać różne odcienie fioletu, od lawendowego do niebiesko-fioletowego.

Fiolet występuje bardzo rzadko w przyrodzie, dlatego jego nazwa nawiązuje do nazwy rzadkich fioletowych kwiatów. Najbardziej wyraziste spośród nich są fiołki, od których swoją nazwę wziął pierwiastek chemiczny jod. W czasie podgrzewania wydziela on fioletową parę.

 

Aktywuj fiolet w sobie

Ośrodek w organizmie, z którym powiązany jest fiolet, to czubek głowy. Kiedy chcemy go aktywować, musimy najpierw być dobrze uziemieni, a ośrodek ten sam się obudzi. Przekonanie, że ćwiczenia energetyczne skupiające się jedynie na tym czakramie pomagają, jest mylne.

 

Pomaga przy bezsenności i hiperaktywności

Uzdrowiciele, m. in. terapeuci wykorzystujący kolory, używają fiolet przy bezsenności i hiperaktywności. Możemy go sobie zwizualizować, wymedytować ze światła żarówki lub udekorować tym kolorem pokój. W pierwszym przypadku należy próbować wydobyć ten kolor z samego serca, w przeciwnym razie uzyskamy żółty.

Niektórzy specjaliści w dziedzinie odżywiania uważają, że warzywa w fioletowym kolorze pomagają otworzyć czakram korony, należą do nich: bakłażan, śliwka, czerwona kapusta i jeżyny.

 

Co fiolet mówi o ludziach?

Psycholodzy uważają, że kolor ten jest wybierany przez idealistów. Jeśli nie jest on dopasowany do innych kolorów, to może oznaczać, że dana osoba nie chce przejmować odpowiedzialności.

Osoby noszące fiolet mogą być aroganckie i pozbawione samokrytycyzmu. Czasem chcą zrobić wrażenie na innych i próbować wyrażać się w ekstrawagancki sposób.

 

Porównania z naturą

Kiedy chcemy pobawić się w analizę charakteru zwolenników fioletu, możemy odnieść się do porównań z naturą:

 • Połączenie złota i fioletu może oznaczać, że mamy do czynienia z osobą niemoralną, której natura pasuje do kwiatu bratka – jest on symbolem schizoidalnej matki.
 • Ciemny fiolet w połączeniu z niebieskim jest typowy dla osób, które wyrażają swoje emocje i mają stany maniakalno-depresyjne.  

 

Zieleń

Podobnie jak inne kolory, także zieleń ma podwójne znaczenie, które zależy od noszących je osób, otoczenia i aktualnego nastroju.

 • Zieleń często występuje w Islamie, gdzie symbolizuje raj pozaziemski obiecany muzułmanom przez Mohammeda.  
 • Zieleń w połączeniu z błękitem i bielą odzwierciedla pozytywne cechy, a w połączeniu z czernią, żółcią i fioletem negatywne.
 • Nawiązania pomiędzy roślinnością, wodą i księżycem a kolorem zielonym są niezaprzeczalne, dlatego jest on symbolem wiosny, świeżości, wilgoci i chłodu.     

Kojąca moc zieleni

Ośrodek w organizmie, z którym powiązana jest zieleń, to serce. Naświetlanie zielonym kolorem lub medytowanie z nim pomaga zwalczyć zapalenia, ponieważ ma właściwości antyseptyczne, pomaga uśmierzyć ból głowy, obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, a jego żółtawy odcień eliminuje depresję.

 

Buduje altruistyczną miłość

Ale także pomaga uporać się z przywiązaniem, rozwijać serdeczność i altruistyczną miłość, zwłaszcza jeśli zastosujemy wiosenny odcień. Ciemniejsze kolory, takie jak zieleń oliwkowa lub morska, pomagają przy hiperaktywności.

 

Co zieleń mówi o ludziach?

 • Osoby przepadające za zielenią są rozważne przy wyrażaniu emocji;
 • Morska zieleń zdradza osoby przebiegłe;
 • Oliwkowy odcień zieleni wybierany jest przez osoby, które nie lubią osobistych pytań;
 • Osoby aktywne chętnie wybierają niebieski odcień zieleni;
 • Pastelowa zieleń zdradza osoby, które wybrały subtelność, zamiast śmiałych erotycznych doznań.

 

Zielony w psychoanalizie

Specjalne znaczenie zielonemu nadała psychoanalityk Phyliss Krystal, która uznała, że w połączeniu z innymi kolorami wyraża on emocjonalny biegun człowieka. Na przykład ciemna zieleń w połączeniu z czernią zdradza osobę, która przejmuje się wszelkimi problemami w wyrażaniu emocji.

 

Psychologiczne i symboliczne znaczenie błękitu, fioletu i zieleni

Błękitna Pończocha to wyrażenie użyte po raz pierwszy w Anglii w 1750 roku. Określało intelektualistki, które rozmawiały o sztuce i literaturze.

Niebieski to także symbol smutku. Niemcy używają sformułowania „błękitne niebo”, kiedy mówią o nieśmiałych dziewczynach. Rosjanie określają szlachetne osoby mianem „błękitnego charakteru”.

Fiolet w połączeniu z czernią, szarością lub brązem symbolizuje niedostępność, staroświeckość, a nawet korupcję. Jako wynik zmieszania dwóch przeciwstawnych kolorów, czerwonego i niebieskiego, jest wyrazem dwuznaczności i niepewności.

Zieleń oznacza w polityce neutralność i opowiadanie się za ochroną środowiska.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!