Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
  • Dostawa przez kuriera
  • 30 dni na zwrot
  • Możliwość rozłożenia na raty
Mózg i jego funkcje

Mózg i jego funkcje

Najdoskonalszym organem, jaki posiada człowiek, jest mózg. To on steruje i kontroluje nasze działania. Aby pracował prawidłowo i optymalnie, potrzebuje składników odżywczych pochodzących z pokarmów bogatych w żelazo, minerały, wodę i proteiny.

Nie należy zapomnieć o piciu dużej ilości płynów.

Najdoskonalszym organem, jaki posiada człowiek, jest mózg. To on steruje i kontroluje nasze działania. Aby pracował prawidłowo i optymalnie, potrzebuje składników odżywczych pochodzących z pokarmów bogatych w żelazo, minerały, wodę i proteiny.

Nie należy zapomnieć o piciu dużej ilości płynów.

Właściwości mózgu

·         Stanowi 2% masy ciała i waży średnio 1,4 kg.

·         Żeby pracował skutecznie, musi zużywać 20% całej energii.

·         W 80% składa się z wody.

·         W mózgu znajduje się średnio 100,000 neuronów (komórek nerwowych).

Pokarm dla mózgu

Chociaż mózg stanowi tylko 2% masy ciała i waży średnio 1,4 kg, zużywa aż 20% energii dostarczanej organizmowi z jedzeniem i napojami. Prawidłowa dieta jest więc bardzo ważna także dla niezachwianego funkcjonowania mózgu.

 

Jedzenie konieczne dla niezachwianej i prawidłowej pracy mózgu:

·         Pokarmy bogate w żelazo: Brak żelaza powoduje niedotlenienie mózgu, co oznacza, że nie może on funkcjonować prawidłowo. Według niektórych badań naukowych dzieci, które cierpią na niedobór żelaza, osiągają gorsze wyniki w sporcie. Żelazo można znaleźć głównie w mięsie, oleju z pestek, roślinach strączkowych itp.

·         Pokarmy bogate w różne minerały i witaminy: Niedobór minerałów i witamin wywołuje zmęczenie, problemy z koncentracją i pamięcią. Witaminy ułatwiają wchłanianie żelaza i trawienie glukozy, a minerały wspomagają mózg w wysyłaniu sygnałów oraz stymulują metabolizm.

·         Pokarmy bogate w proteiny; Mózg potrzebuje aminokwasów, które tworzą białka. Większość z nich można znaleźć w rybach, chudym mięsie, roślinach strączkowych itp.

·         Tłuszcze nienasycone: Większość tłuszczów nienasyconych znajduje się w tuńczyku, łososiu, soi i niektórych oliwach. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 uznawane są za najlepsze spośród nich.

·         Płyny: Płyny umożliwiają normalne dostarczanie składników odżywczych do mózgu. Picie zbyt małej ilości wody wywołuje m.in. problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą. Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć krótkotrwałą i zdolności mentalne, pij kawę lub czarną herbatę.

Substancje i składniki odżywcze, których mózg nie lubi lub potrzebuje, żeby pracować optymalnie:

·         kofeina zawarta w kawie i herbacie,

·         alkohol,

·         duże ilości sodu,

·         diety itp.

Funkcje mózgu

·         kontroluje i koordynuje większość ruchów i zachowań,

·         kontroluje wyuczone umiejętności motoryczne,

·         kontroluje emocje i pamięć,

·         kontroluje wzrok.

Budowa mózgu

·         Móżdżek: jest zlokalizowany u podnóża mózgu i odpowiada za równowagę ciała, napięcie mięśniowe oraz koordynację ruchów.

·         Pień mózgu: jest podobny do rdzenia kręgowego. Odpowiada za podstawowe odruchy (połykanie, kaszel, wymiotowanie itd.).

·         Kora nowa: składa się z płata czołowego, ciemieniowego, potylicznego i skroniowego. Reguluje pamięć, racjonalne odruchy, słuch, wzrok, język, ośrodki sensoryczne i motoryczne itp.

Lewa i prawa półkula mózgu

Obydwie są bardzo ważne i odpowiadają za różne aspekty myślenia i funkcjonowania. Osoby, u których obydwa płaty rozwijają się w tym samym tempie, nie mają problemów z nauką.

·         Lewa półkula odpowiada za procesy myślowe, oparte na logice i porządku. Jest odpowiedzialna także za mowę (słowa i język) oraz rozumienie i pojmowanie.

·         Prawa półkula odpowiada za niewerbalne sposoby komunikowania się i wyrażania.

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!