Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Najciekawsze i najdziwniejsze fakty dotyczące snu

Najciekawsze i najdziwniejsze fakty dotyczące snu

Zastanawiałaś się kiedyś co śni się niewidomym? Chcesz wiedzieć jakie zwierzę może przeżyć śpiąc dwie godziny dziennie?  Ile czasu możesz nie spać? Co Twoja pozycja spania mówi o Tobie? Poniżej prezentujemy najciekawsze, najbardziej zdumiewające i najzabawniejsze fakty dotyczące snu!

Co śni się niewidomym? Ich sny nie różnią się od snów osób widzących. Niewidomi dostrzegają w swoich snach obrazy ze wszystkimi szczegółami. Osoby niewidome od urodzenie mają bardzo żywe sny, w których odczuwają emocje, dźwięki, zapachy i dotyk, ale nie widzą obrazów.

Ile snu potrzebujemy? Ilość niezbędnego snu zmienia się z wiekiem. Noworodki i dzieci do lat trzech potrzebują 16 godzin snu na dobę, a po 3. roku życia wystarczy 10 godzin snu. Około 10 godzin snu niezbędnych jest do 18. roku życia, kiedy większość procesów rozwojowych jest zakończona, a później liczba ta nieznacznie spada. Przez większość dorosłego życia potrzebujemy ośmiu godzin snu, ale w wieku dojrzałym liczba ta jeszcze się zmniejsza, tak że po 65. roku życia wynosi sześć godzin.

O czym śnią mężczyźni, a o czym kobiety? Przez 70% czasu poświęcanego na sen mężczyźni śnią o innych mężczyznach, podczas gdy kobiety równie często śnią o mężczyznach co o kobietach. Może to być niespodzianką, przecież od zawsze utrzymuje się opinia, że mężczyźni śnią tylko o seksie! Kto pojawia się w naszych snach? Zawsze śnią nam się tylko te twarze, które już gdzieś widzieliśmy – możemy je pamiętać lub nie. Osoby, które spotykasz w swoich snach, nie są zupełnie obce – to przyjaciele, znajomi albo osoby poznane przelotnie, których już nie pamiętasz.

Co mogę robić podczas snu? Podczas gdy większość z nas spokojnie leży w łóżkach, niektórzy są bardzo zapracowani w czasie snu. Zaburzenia snu nazywane są parasomnią i objawiają się niezamierzonymi działaniami wykonywanymi w trakcie snu. I chociaż trudno w to uwierzyć, wiele przestępstw jest popełnianych przez osoby cierpiące na te dolegliwości – od prowadzenia samochodu we śnie, przez wystawianie czeków bez pokrycia, po  morderstwa.

Śnimy na czarno-biało czy w kolorze? Około 12% osób zawsze śni na czarno-biało, a większość w kolorze. Zaskakujące jest to, że jakiś czas temu statystyka ta wyglądała zupełnie inaczej – większość badanych śniła w bieli i czerni. Ostatnie badania wskazują, że zmiana ta może być wywołana przejściem z telewizji czarni-białej na kolorową.

Czy moje sny są normalne? Bez obaw, sny są czymś zupełnie normalnym – nieważne, jak są dziwne, ekscentryczne, a czasem nawet przerażające. Obawiać należy się raczej zupełnego braku snów – ludzie, którzy nie śnią, często cierpią na zaburzenia osobowości.

Co zdradza pozycja, w której śpię? Jeśli śpisz w pozycji płodowej, jesteś w grupie ponad 41% ludzi. Jeśli śpisz w tej pozycji z wyboru, zapewne masz problemy z otwarciem się przy nowopoznanej osobie, ale masz dobre serce. 15% ludności śpi na boku z wyprostowanymi kończynami, co oznacza, że są bardzo towarzyskie. Jeśli śpisz na boku, ale masz wygięte ciało należysz do 13% społeczeństwa, a inni postrzegają Cię jako osobę bardzo otwartą, ale podejrzliwą. Osoby śpiące na boku cenią swoją prywatność, a na brzuchu – zazwyczaj skupiają na sobie całą uwagę na imprezach. Jeśli zajmujesz całą powierzchnię łóżka, a każda Twoja kończyna leży pod innym kątem, nie należysz raczej do dobrych słuchaczy, ale za to zawsze świetnie się wysypiasz.

Czy będziesz ze mną spać? Badania pokazują, że jedno małżeństwo na cztery śpi w osobnych łóżkach. Nic dziwnego, że przyrost naturalny jest coraz niższy.

Jakim zwierzęciem chcesz być w następnym życiu? Ja wybieram koalę, a Ty? Misie koala śpią 22 godziny na dobę. Zaraz za nimi plasują się nietoperze, które na sen poświęcają 20 godzin dziennie. A które zwierzęta śpią najkrócej? Żyrafy potrzebują niecałych dwóch godzin snu na dobę, a w ciągu dnia ucinają sobie tylko 5- lub 10-minutowe drzemki. Bez snu mogą obejść się również afrykańskie słonie, które potrzebują go tylko przez trzy godziny dziennie.

Jak to możliwe, że delfiny nie toną w trakcie snu? Delfiny muszą wypływać na powierzchnię w regularnych odstępach czasu, aby zaczerpnąć powietrza. Jak więc śpią? To proste! Kiedy delfin śpią, śpi tylko jedna połowa jego mózgu, a druga czuwa, żeby nie zapomniał wypłynąć na powierzchnię i odetchnąć!

Głód czy bezsenność – co zabija szybciej? Może brzmieć to nierealnie, ale brak snu prowadzi do śmierci szybciej niż brak jedzenia. Bez jedzenia umiera się po około dwóch tygodniach, a deficyt snu może zabić w ciągu dziesięciu dni. Radzimy jednak nie sprawdzać tego w domu.

Dlaczego nie zawsze zapamiętujemy sny? Czy pamiętasz tylko niektóre sny? Nic w tym dziwnego. Przez pięć minut po przebudzeniu zapominamy 50% naszych snów, a po 10 minutach 90% snów odchodzi w niepamięć. 

Zdarzało Ci się moczyć łóżko? To żaden problem, bo zdarza się to jednemu nastolatkowi na 50 – tylko nikomu nie mów!

Zasypiasz na wspomagaczach? Tabletki nasenne pomagają zasnąć, ale mają zły wpływ na fazę snu REM, dlatego spanie pod wpływem leków nie ma większego sensu. Także alkohol czyni sennym, ale sen jest płytki i bez wartości!

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!