Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Najdziwniejsze tradycje świąteczne

Najdziwniejsze tradycje świąteczne

Boże Narodzenie to jedno z najpopularniejszych świąt na całym świecie. Obchodzi się je praktycznie w każdym zakątku Ziemi. Sposoby świętowania są jednak bardzo różne. Może masz już dosyć jedzenia ciast podczas przyjęcia u rodziny czy znajomych? Nie bawi Cię już dekorowanie drzewka świątecznego? Chcesz wprowadzić nowe tradycje w świąteczny czas?

Boże Narodzenie to jedno z najpopularniejszych świąt na całym świecie. Obchodzi się je praktycznie w każdym zakątku Ziemi. Sposoby świętowania są jednak bardzo różne. Może masz już dosyć jedzenia ciast podczas przyjęcia u rodziny czy znajomych? Nie bawi Cię już dekorowanie drzewka świątecznego? Chcesz wprowadzić nowe tradycje w świąteczny czas?

Jeśli tak, to dobrze trafiłeś. W naszym artykule przedstawiamy najdziwniejsze świąteczne tradycje z całego świata. Jeśli spodziewasz się, że wszędzie prezenty rozdaje Mikołaj, możesz się zdziwić. Sprawdź, jakie są najbardziej niesamowite sposoby obchodzenia świąt!

Krampus

Tylko Słoweńcy mogą być zaskoczeni, że na liście niezwykłych świątecznych tradycji znajduje się Krampus. Nie jest ono znany na świecie nigdzie poza krajami alpejskimi.

Krampus to mityczne stworzenie, które podróżuje razem ze Świętym Mikołajem w poszukiwaniu niegrzecznych dzieci. Jeśli znajdzie rozrabiakę, zakuwa go w łańcuchy i zabiera do swojej kryjówki, gdzie przygotowuje mu nietypową kolację. Krampus poluje na dzieci w Słowenii, Austrii i na Węgrzech. Trzeba przyznać, że pijany mężczyzna ubrany w łachmany i brzęczący łańcuchami może napędzić strachu.

Chowanie miotły

Kolejny interesujący obrzęd pochodzi z Norwegii. Święta w Norwegii nie są jedynie czasem relaksu i obżarstwa. W tym okresie budzą się różne złe istoty, np. duchy i czarownice. Szczególnie czarownice uprzykrzają czas przedświątecznych przygotowań. Ich sprawką jest kradzież mioteł. Wystarczy przypomnieć sobie legendy związane z wiedźmami. Nie poruszają się samochodami ani autobusami – latają na miotłach. Ich ulubiony środek transportu jest przecież podstawowym elementem wyposażenia każdej kuchni. Gospodynie norweskie chowają więc zawsze w okresie świąt swoje zmiotki, bo złe czarownice latające na skradzionych miotłach są złym znakiem.

To nie jedyna dziwna tradycja, jaką mają Norwegowie. Podczas świąt mężczyźni czasem wychodzą z domu, żeby kilka razy wystrzelić w powietrze ze swojej strzelby. Robią to w celu wystraszenia irytujących wiedźm. Jeśli więc masz nowiutką miotłę i nie chcesz jej stracić, chowaj ją bez wyrzutów sumienia. Chyba nie chcesz, żeby latała na niej szalona czarownica…

Kallikantzaroi

Także w Grecji roi się od straszliwych stworzeń. Różnica polega jednak na tym, że tam nie ma czarownic, ale są Kallikantzaroi. To złe skrzaty, które żyją pod ziemią i wychodzą na święta. Nie chowają się aż do 6 stycznia. Na szczęście jest kilka sposobów, żeby się przed nimi uchronić.

Według legend skrzaty psocą tylko nocą. Posiadacze kominków pozostawiają w nich ogień na całą noc, żeby nie pozwolić skrzatom wejść.

Pomoże także zawieszenie w kominku szczęki świni, bo skrzaty bardzo się jej boją. Są jeszcze inne środki zapobiegawcze. Skrzaty mogą wejść do domu także przez drzwi, dlatego Grecy wieszają przed nimi durszlak kuchenny. Z nieznanych powodów skrzaty nie mogą oprzeć się pokusie liczenia i zanim wejdą liczą każdą dziurkę w durszlaku. Gdy tylko skrzat doliczy do trzech (cyfra o tajemnej mocy), umiera.

Co za ulga, że te istoty nie są mądrzejsze.

Palenie kozy

Kolejna niezwykła tradycja pochodzi ze Szwecji. Mieszkańcy szwedzkiej miejscowości Gavle wykonują podczas świąt dużą kozę wyłącznie ze słomy. Ten zwyczaj ma już 40 lat. Najciekawsze jest to, że turyści i niektórzy z mieszkańców tego miasta zawsze próbują słomiane zwierzę spalić. Stało się to prawdziwą świąteczną tradycją.

Należy jednak pamiętać, że spalenie kozy jest przestępstwem, za które można trafić do więzienia. Nie odstrasza to jednak podpalaczy. Okazuje się, że mieszkańcy Gavle są podzieleni – połowa z nich szczyci się olbrzymią kozą, podczas gdy druga połowa cieszy się, kiedy komuś uda się ją spalić.

Koza jest strzeżona, dlatego podpalacze stosują różne praktyki. Niektórzy przebierają się za Mikołaja, inni za karłów, a jeszcze inni próbują trafić do niej płonącą strzałą. Co roku koza chroniona jest w inny sposób. Jest tak popularna, że trafiła do księgi rekordów Guinnessa. Od 1988 r. można obstawiać, czy koza przetrwa i ile wytrzyma, zanim ktoś ją spali. Spośród 76 kóz, jakie dotychczas powstały, podpalaczom udało się zniszczyć 42.

Rzucanie butem

Jesteś samotną matką? A może singielką, która ma dość życia w pojedynką? Czy chcesz znaleźć porządnego faceta, który spędzałby z Tobą święta?

Nie czekaj już dłużej i podążaj za przykładem Czeszek, które znalazły sposób na zdobycie mężczyzny marzeń. To bardzo proste. Podczas świąt wyjdź z domu, zabierz ze sobą but, odwróć się plecami do drzwi i za siebie, przez ramię, rzuć butem. Jeśli nosek buta będzie wskazywał drzwi, oznacza to, że wkrótce wyjdziesz za mąż. W przeciwnym razie będziesz niestety musiała poczekać do następnych świąt.

El Caganer

El Caganer to postać znajdujące się w stajence obok Marii, Józefa i Jezusa. Jest znany w Hiszpanii i we Włoszech. To prosty rolnik lub mnich, który się wypróżnia. Wzrok Cię nie myli. El Caganer, kolokwialnie mówiąc, robi kupę.

Pewnie zastanawiasz się, jak ktoś może stawiać taką figurkę w stajence. Zapowiada ona jednak dobre żniwa w przyszłym roku. El Caganer przynosi szczęście, mimo to ustawia się go z daleka od innych postaci, najlepiej w rogu. Możesz domyślać się dlaczego. Pewnie potrzebuje trochę intymności.

Postać znana jest w Hiszpanii od wieków. Możesz kupić podobne figurki przedstawiające znane osoby i polityków.

Wykopywanie martwego ptaka

Inny dość obrzydliwy obrzęd świąteczny pochodzi z Grenlandii. Mieszkańcy owijają małą mewę w skórę foki i zakopują ją w śniegu kilka miesięcy przed świętami. Kiedy w końcu nadejdą święta, wykopują ptaka i rozwijają go. Następnie pozbawiają go organów zewnętrznych i zjadają.

To okropny zwyczaj i na pewno nie jest przeznaczony dla osób o wrażliwym żołądku. Ptak okropnie śmierdzi i smakuje nie lepiej. Teraz pewnie cieszysz się z jedzonych co roku deserów, prawda?

 

 

 

 

 

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!