Nie masz produktów w koszyku.

Dołącz do
Płacz czy manipulacja?

Płacz czy manipulacja?

Płacz to bezpośrednia i szczera reakcja płynąca prosto z serca, która wyraża nasze emocje. Ludzki płacz spełnia pożyteczne funkcje – czyści powierzchnię oczu, usuwa toksyny z organizmu, które kumulują się pod wpływem stresu. Jednak wiele osób używa łez, aby emocjonalnie szantażować i manipulować.

Płacz to bezpośrednia i szczera reakcja płynąca prosto z serca, która wyraża nasze emocje. Ludzki płacz spełnia pożyteczne funkcje – czyści powierzchnię oczu, usuwa toksyny z organizmu, które kumulują się pod wpływem stresu. Jednak wiele osób używa łez, aby emocjonalnie szantażować i manipulować.

 

W większości przypadków są to kobiety, które płaczą, aby szantażować swoich partnerów lub inne osoby.    

Jak powstaje płacz?

 Nasze łzy są wydzielane przez gruczoły łzowe, zlokalizowane w oczodołach nad zewnętrznymi kącikami oczu. Łzy przepływają przez kanaliki łzowe, które biegną od wewnętrznych kącików oczu do jamy nosowej. Dlatego, gdy jesteśmy smutni i rozbici, nadmiar łez, który nie mieści się w kanalikach łzowych, spływa po naszych policzkach.

Potrójne znaczenie

Płacz spełnia trojakie funkcje:

  • Pierwszą funkcję jest oczyszczenie łzami oczu i usunięcie soli oraz brudu, który się w nich zebrał. Łzy zawierają lizozym. Ta substancja zabija bakterie i zapobiega infekcjom. 
  • Druga funkcja to redukcja stresu. Analiza chemiczna pokazała, że łzy wywoływane stresem mają inną strukturę białkową niż łzy, których zadaniem jest oczyszczenie oczu. Za pomocą takich właśnie łez nasz organizm pozbywa się toksyn. Łzy łagodzą także ból emocjonalny, ponieważ zawierają endorfiny – naturalne środki znieczulające.
  • Trzecia funkcja łez polega na uzewnętrznianiu emocji. Łzy mogą być widocznym objawem radości, smutku, złości, ale także manipulacji i szantażu. Poprzez płacz można poprosić drugą osobę o przytulenie i pocieszenie. Dzieje się tak głównie dlatego, że ze łzami wydzielany jest hormon oksytocyny, wywołujący chęć bycia przytulonym lub dotkniętym.  

 

Szantaż emocjonalny

Skąd będziesz wiedzieć, że jesteś szantażowany emocjonalnie, a może już byłeś? O szantażu emocjonalnym mówimy, kiedy osoba, z którą jesteś blisko, daje Ci poznać, że będziesz ukarany lub będziesz cierpieć, jeśli nie sprostasz jej oczekiwaniom lub żądaniom.

 

Ponieważ zna ona Twoje słabości, może zmusić Cię do spełnienia swoich zachcianek lub wykorzysta Twoje oddanie.

 

Szantaż emocjonalny a mężczyźni

Mężczyźnie częściej są ofiarami szantażu emocjonalnego niż szantażystami. Głównie dlatego, że jeśli czegoś chcą, proszą o to wprost. Zwłaszcza, jeśli chodzi o emocje, starają się rozwiązać sprawę bez owijania w bawełnę. Gdy czegoś chcą, rozmawiają o tym otwarcie i bez manipulowania.

 

Kiedy mężczyźni korzystają z szantażu emocjonalnego?

Szantaż emocjonalny jest bronią stosowaną głównie przez młodych mężczyzn, którzy chcą się kochać z dziewczyną. Jeśli ona nie jest jeszcze gotowa na ten krok, mężczyzna zaczyna szantażować ją emocjonalnie, aby zdobyć to, czego chce.

 

Zaczyna spokojnie od narzekania, że ona go nie kocha i nie pożąda. Jeśli to nie pomaga, grozi, że ją zostawi. W takiej sytuacji dziewczyna zazwyczaj przystaje na jego żądania, a mężczyzna zdobywa szantażem emocjonalnym to, czego chce.    

 

Przykłady szantażu emocjonalnego:

Szantaż emocjonalny może być stosowany przez wiele osób. Począwszy od naszych partnerów, przez dzieci, byłych i kochanków… Oto przykłady emocjonalnego szantażowania swojej ofiary.

Partner: "Gdybyś mnie kochał, zrobiłbyś to." Dzieci: “Kochasz moją siostrę/brata bardziej niż mnie.” Kochanek: "Oczywiście nie kochasz mnie, więc lepiej się rozstańmy.” Były partner: "Pozwę Cię i nigdy już nie zobaczysz dzieci!” Rodzice: "Wydziedziczę Cię." Teściowie: "Jeśli się mną nie zaopiekujecie, rozchoruję się i pójdę do szpitala, a tam na pewno umrę.”   Przyjaciele: "Gdybyś był w mojej sytuacji, pomógłbym Ci.” Szef: "Wpędzisz w kłopoty także swoich kolegów. Będą musieli żyć z konsekwencjami Twojego błędu.”   Pracownik: "Jestem pewien, że każdy dziennikarz zainteresuje się moją historią. To się sprzedaje.”

 

Jak powiedzieć „nie” emocjonalnemu szantażyście?

To może być trudne, jeśli jesteś przez kogoś emocjonalnie szantażowany i manipulowany i nawet tego nie zauważasz. Jednak Twoim obowiązkiem jest położyć kres emocjonalnemu szantażowaniu Cię, zanim sprawy pójdą tak daleko, że już nie będziesz wiedzieć, kiedy dajesz się szantażować.   

Profil emocjonalnego szantażysty

Nawet jeśli czujesz, że osoba, która Cię szantażuje, jest bardzo twarda i doskonale wie, czego chce, często mogą być to tylko pozory. Szantażyści to osoby, które chowają się za maską tyrana.

 W rzeczywistości są to osoby o niskim poczuciu własnej wartości i braku pewności siebie. Śmiertelnie boją się utraty tego, co osiągnęli. Dlatego szukają ofiary, na którą przeniosą wszystkie swoje złe emocje.  

Ty rządzisz

Musisz być świadom tego, że to do Ciebie należy ostatnie słowo. Gdyby szantażysta mógł osiągnąć to, czego chce, nie uciekałby się do szantażu. Ponieważ wie, że jesteś mu do czegoś potrzebny, zaczyna Cię szantażować. Ale możesz to powstrzymać.

Pierwszym krokiem musi być pokazanie Twojej władzy. Jeśli okażesz niezdecydowanie, automatycznie stracisz kontrolę nad sytuacją.

  

Reakcja szantażysty

Z powodu Twojej niezgody, nieustępliwości i niechęci, szantażysta najprawdopodobniej zacznie dąsać się i uciekać w ciszę. Od Ciebie zależy, czy pozostaniesz silny i nie poddasz się.

 Uwierz: szantażysta tylko udaje, że jest zraniony, bo wie, że ostatecznie ustąpisz. A jeśli nie będzie chciał z Tobą rozmawiać, powiedz: „Przykro mi, że tak się czujesz. Porozmawiamy o tym, kiedy będziesz gotowy.” 

   Zapobieganie kolejnym aktom szantażowania  

Kiedy szantażysta jest już gotowy na rozmowę z Tobą, musicie dojść do kompromisu. Jeśli nadal będzie grozić odejściem, oznacza to, że nie jest Ciebie wart. W przeciwnym razie nigdy nie próbowałby szantażować Cię emocjonalnie.

Jeśli jesteście w stanie wypracować kompromis, bądź nieugięty, spójrz szantażyście w oczy i powiedz, że nie pozwolisz sobie, żeby to się jeszcze kiedyś powtórzyło i że nigdy nie poddasz się szantażowi. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że wiesz, na czym polega jego działanie.

 

x
Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwoń!