• Dostawa przez kuriera
 • 30 dni na zwrot
 • Możliwość rozłożenia na raty

15 LAT DORMEO Przy każdym zakupie PREZENT - kupon o wartości 100zł

Łóżka Polaków – siedlisko miłości czy roztoczy? Raport Dormeo i TNS Polska ,,Jak śpią Polacy’’

Łóżka Polaków – siedlisko miłości czy roztoczy? Raport Dormeo i TNS Polska ,,Jak śpią Polacy’’

Z roku na rok wzrasta liczba osób podatnych na różnego rodzaju alergie. Najczęstszym winowajcą są pyłki, ale jeszcze groźniejszy wróg kryje się w naszych domach – są to roztocza i kurz. Najwięcej jest ich w naszej sypialni. Potrafią skutecznie utrudnić nam zdrowy i regenerujący sen. W tym kontekście kluczowe wydaje się pytanie, w jaki sposób dbamy o higienę w sypialni. Jak często zmieniamy i pierzemy kołdry, poduszki czy pościel. Z badań zrealizowanych przez TNS na zlecenie Dormeo Polska – producenta materacy i elementów wyposażenia sypialni - wynika, że nie do końca wiemy, jak prawidłowo dbać o czystość naszych sypialni.

Pierwsze dane są dość optymistyczne – okazuje się, że aż 67% Polaków wymieniało materac lub całe łóżko w ciągu ostatnich 5 lat. Jednak co dziesiąta osoba od ponad 10 lat śpi na tym samym materacu.

Kiedy jednak zapytaliśmy, jak Polacy dbają o posiadany materac, prawie połowa (47%) przyznała, że czyści materac rzadziej niż raz na trzy miesiące. Lepiej wypada na tym tle częstotliwość wietrzenia pościeli – 83% deklaruje, że tę czynność powtarza minimum raz w miesiącu. Równie liczna grupa zmienia ją na świeżą przynajmniej raz w miesiącu. Rzadziej zdarza nam się prać kołdry i poduszki – 44% robi to rzadziej niż raz na kwartał.

 

A jak Polacy w tej materii wypadają na tle innych Państw?

Sondaż przeprowadzony przez „National Sleep Foundation", w którym udział wzięli Kanadyjczycy, Amerykanie, Meksykanie, Brytyjczycy, Niemcy i Japończycy, wskazuje, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia. Co ciekawe nasi pozornie pedantyczni sąsiedzi w sypialni nie imponują porządkiem. Ankieta wykazała, że zaledwie 22 proc. Niemców zmienia pościel raz w tygodniu. Pod tym względem trochę lepsi są Japończycy (40 proc.), natomiast średnia oscyluje tu wokół 60 proc. O świeże posłanie dba 61 proc. Kanadyjczyków, 62 proc. Amerykanów i 68 proc. Brytyjczyków. Najbardziej wrażliwi na tym punkcie są Meksykanie – 81 proc. z nich zmienia pościel raz na tydzień. 

Inne badania przeprowadzone wśród Brytyjczyków wskazują, że najbardziej na bakier z higieną w sypialni są wolni mężczyźni w wieku 18-25 lat. Zmieniają pościel zaledwie 4 razy w roku. Niemal drugie tyle nie zwraca uwagi na stan higieniczny swoich łóżek. Dla porównania samotne kobiety w podobnej grupie wiekowej zmieniają pościel co dwa tygodnie. Największymi czyściochami są osoby w wieku 35-50 lat – nie śpią w tym samym komplecie pościelowym dłużej niż tydzień.

Potwory budzą się w nocy ?

Jak wskazują eksperci, niedostateczna dbałość o porządek w sypialni ma wpływ nie tylko na kwestie estetyczne, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Materace, poduszki i kołdry są zazwyczaj prawdziwym siedliskiem milionów roztoczy, które uwielbiają wilgotne środowisko. Każdy z nas nocą produkuje średnio 1/3 litra potu, a nadmiar wilgoci jest pochłaniany przez materac, poduszkę i koc, które tworzą idealne warunki dla rozwoju tych mikroorganizmów. Alergie i problemy wywoływane przez kurz, roztocza, pleśń i grzyby nocą objawiają się kaszlem, kichaniem, zapchanym nosem, łzawieniem, swędzeniem, zapaleniem jamy nosowej i oczodołów. To wszystko przeszkadza zasnąć Tobie i Twojej rodzinie. Z kolei zaburzenia snu często powodują zmęczenie, bezproduktywność i rozdrażnienie w ciągu dnia.

Oczywiście nie da się uniknąć obecności roztoczy w naszym otoczeniu. Można jednak ograniczyć ich liczbę i zdolność do rozmnażania się. Poniżej przedstawiamy 12 sposobów, które ułatwią walkę z niechcianymi gośćmi w naszym łóżku.

Czysta i higieniczna sypialnia w 12 krokach

 1. Regularnie (nie rzadziej niż co pół roku) pierz kołdry i poduszki, najlepiej w temperaturze 60 stopni Celsjusza lub wyższej – dopiero wtedy mamy pewność, że roztocza zginęły (niższa temperatura likwiduje jedynie alergeny), wtedy też pozbędziemy się większości bakterii i wirusów. Częste pranie wymaga jednak, by były to materiały najwyższej jakości, które nie ulegną łatwemu zniszczeniu. Kołdry Dormeo, z racji swoich kompaktowych rozmiarów możecie śmiało prać w pralce, nie obawiając się, że ich wnętrze stanie się zbiorowiskiem kulek o dziwnej konsystencji.

 

 1. Wybieraj kołdry wykonane z oddychających, hipoalergicznych materiałów odprowadzających wilgoć, co utrudnia rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Najlepiej sprawdzą się te wypełnione włóknami poliestrowymi lub poliestrowo-silikonowym granulatem. Dla alergików szczególnie polecany jest model Dormeo Aloe Vera z powłoką aloesową.

 

 1. Przy wyborze poduszek unikaj materiałów, w których lubią zagnieżdżać się roztocza (np. puch). Zamiast tego wybierz poduszkę wypełnioną jedwabiem, mikrowłóknami Wellsleep® imitującymi naturalny puch lub pianką z pamięcią kształtu np. poduszkę klasyczną Aloe Vera, z dodatkiem aloesu i wypełnioną włóknami Wellsleep®, poduszkę Siena – klasyczną, wypełnioną mikrowłóknami Wellsleep® czy poduszkę anatomiczną Silver – ION, wypełnioną pianką 3D Ecocell®.

 1. Dla zachowania właściwej higieny ważne jest także wietrzenie pościeli. Ale tu uwaga na największy mit z tym związany! Pościeli nie powinno wietrzyć się na słońcu! Słońce i wysokie temperatury stwarzają idealne warunki dla rozwoju roztoczy, dlatego kołdrę i poduszki najlepiej umieścić w cieniu!

 

 1. Wymieniaj poduszkę średnio, co 2-3 lata, a kołdrę co pięć lat. Nawet wysokiej jakości materiały, po jakimś czasie tracą swoje właściwości. Przykładowo nowa poduszka w ciągu 12 miesięcy stanie się aż o 10% cięższa z powodu znajdujących się w niej roztoczy, ich odchodów i złuszczonego naskórka.

 

 1. Poszewki na poduszkę i kołdrę należy prać regularnie raz na dwa tygodnie w wysokiej temperaturze. Alergeny trudno wywabić i dlatego nie pozbędziesz się ich, piorąc pościel w niskiej temperaturze. Pranie w zimnej wodzie usuwa tylko 5-8% roztoczy, w ciepłej wodzie – 7-11%, a w gorącej wodzie (60˚C) – nawet 100%.  

 

 1. Kup ochraniacz na materac. Skuteczne  uniemożliwi kontakt z roztoczami znajdującymi się w materacach. Jednakże na pokrowcach również będą gromadzić się roztocza, dlatego ważne jest ich regularne pranie w temperaturze co najmniej 60ºC. 

 

 1. Podczas porządków warto zmienić pozycję materaca – odwrócić go, odkurzyć i jeśli mamy taką możliwość wyprać powłokę ochronną. Niektóre materace np. serii Dormeo Air posiadają specjalną powłoką Clean Effect, która dodatkowo zapobiega rozwojowi roztoczy.

 

 1. Unikaj w sypialni mebli tapicerowanych i perforowanych, ciężkich kotar i zasłon. Zastąp je na przykład roletami wykonanymi z syntetycznych materiałów. 

 

 1. Zapobiegaj utrzymywaniu się zbyt dużej wilgotności powietrza w sypialni, by roztocza nie miały dobrych warunków do rozwoju. W tym celu zaleca się wietrzenie pomieszczeń na przykład 2-3 razy dziennie, przez co najmniej 5-10 minut oraz odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń w okresie zimowym. Optymalna wilgotności powietrza nie powinna przekraczać 50%.

 

 1. Regularnie sprzątaj i odkurzaj sypialnię - upewnij się, że pokój jest zawsze posprzątany. Nie zapomnij także wytrzeć kurzu z grzejnika, szafy i lamp.
 2. Unikaj wszelkiego rodzaju dywanów, bieżników, wykładzin czy  chodników. Jeśli nie potrafisz pożegnać się z miękkim dywanem, kup taki, który można od czasu do czasu wyprać np. dywanik Dormeo z pianką z efektem pamięci.

O badaniu 

Raport TNS „Sen Polaków” powstał na zlecenie marki Dormeo, w oparciu o badanie CAWI przeprowadzone wśród 1000 internautów, w wieku 18 lat i powyżej. Badanie zostało zrealizowane w dniach 3-10 kwietnia 2015 roku.

 • Metody płatności
  Możesz dokonać płatności online, przy odbiorze, a także rozłożyć płatność na raty.
 • Gwarancja zwrotu pieniędzy
  Jeśli nie jesteś zadowolony z zakupu, możesz go zwrócić w ciągu 30 dni.
 • Wsparcie telefoniczne
  Masz pytania, sugestie, chcesz złożyć lub anulować zamówienie, złożyć reklamację? Zadzwoń: 22 512 54 00
 • Bezpieczne płatności
  Możesz mieć pewność, że płatności w naszych sklepach są w 100% bezpieczne. Dbamy o Twoją prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych.

Dormeo

Wszystko, czego potrzebujesz do komfortowego snu - najwyższej jakości materace, materace nawierzchniowe, kołdry, poduszki, pościel i inne tekstylia do sypialni i łazienki.
Zapisz się do newslettera

Kliknij, oddzwonimy za darmo

Masz pytania lub chcesz złożyć zamówienie? Kliknij przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie.

Nasz konsultant jest gotów odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące produktów, które Cię interesują. Proszę kliknąć na przycisk poniżej, a my oddzwonimy do Ciebie. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna!

Zadzwońcie!